fbpx

IRLANDIA – Sprawdź kiedy pracodawca odpowiada za wypadek w pracy.

Każdy pracodawca w Irlandii ma obowiązek przestrzegać przepisów BHP przewidzianych w Ustawie o Bezpieczeństwie, Higienie i Warunkach Pracy z 2005 r., które między innymi wymagają zapewnienia pracownikowi bezpiecznego środowiska pracy. Pamiętaj, że jeżeli doszło do wypadku z powodu zaniedbania pracodawcy, lub gdy wina leży po stronie innego pracownika, i stała Ci się krzywda, nie ma znaczenia, czy byłeś zatrudniony legalnie, czy pracowałeś bez umowy – należy Ci się odszkodowanie. Z drugiej strony do Twoich obowiązków, jako pracownika, należy zachowanie wystarczającej ostrożności podczas wykonywania swoich obowiązków, żeby celowo nie wyrządzić sobie krzywdy.

Wypadek w pracy w Irlandii – kiedy pracodawca odpowiada za wypadek i odszkodowanie.

Żeby zapobiec potencjalnemu wypadkowi w pracy w Irlandii, pracodawca ma obowiązek:

  • zapewnić bezpieczne środowisko pracy;
  • przekazać pracownikowi bezpieczne i poprawnie działające maszyny oraz sprzęt;
  • użyć odpowiednich środków zabezpieczających pracownika przed szkodliwym działaniem maszyn, substancji chemicznych, nasilonego hałasu, czy wibracji;
  • zapobiegać niewłaściwemu zachowaniu innych pracowników, którzy naruszają przepisy BHP i potencjalnie mogą narazić innych pracowników na niebezpieczeństwo (dotyczy to również psychicznego znęcania się i mobbingu).
  • zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenia i treningi, przygotowujące go do bezpiecznego wykonywania pracy, np. szkolenie z zakresu manual handling.
  • przekazać ubranie ochronne, nie obciążając przy tym kosztami pracownika.

Kiedy dojdzie do wypadku w pracy w Irlandii – obowiązek pracodawcy.

Kiedy dojdzie do wypadku w pracy w Irlandii, w skutek którego pracownik doznał obrażeń ciała i nie jest w stanie przez przynajmniej 3 kolejne dni wrócić do swoich codziennych obowiązków, pracodawca jest zobowiązany do zgłoszenia wypadku do Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Health and Safety Authority).

Jeżeli  pracodawca nie dopilnował któregoś z powyższych obowiązków, a przydarzył Ci się wypadek w pracy, w rezultacie którego doznałeś uszczerbku na zdrowiu, masz prawo dochodzić należnego Ci odszkodowania. Skontaktuj się z nami po bezpłatną poradę, a nasi prawnicy powiedzą Ci, jakiego odszkodowania możesz dochodzić.

Uzyskaj odszkodowanie w 3 prostych krokach

UCIERPIAŁEŚ W WYPADKU

ZGŁOŚ TO DO NAS

ODBIERZ NALEŻNE PIENIĄDZE

KONTAKT TELEFONICZNY

+353 1 254 2006

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Pomagamy poszkodowanym na terenie całej Irlandii

Przytrafił Ci się wypadek w Irlandii nie z własnej winy? Nieważne, czy mieszkasz w Dublinie, Cork, lub w Sligo. Reprezentujemy klientów na terenie całej Irlandii oraz tych, którzy na stałe przebywają w Polsce.

Kontakt