fbpx

IRLANDIA – Świadczenia socjalne w razie wypadku w pracy, cz.1

Każdy wypadek w pracy w Irlandii należy niezwłocznie zgłosić swojemu przełożonemu a następnie udać się do lekarza rodzinnego, lub na pogotowie. Zgłoszenie wypadku zarówno w pracy jak i odnotowanie go u lekarza jest konieczne szczególnie jeżeli poszkodowany chciałby uzyskać odszkodowanie za zaistniały uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji kiedy ucierpiałeś w wyniku wypadku w pracy, podróżując do lub z miejsca pracy, lub w wyniku powstałej choroby zawodowej, i nie jesteś zdolny do powrotu do swoich obowiązków, a Twój pracodawca nie wypłaca Ci 100% zarobków (a prawnie nie ma on takiego obowiązku), najprawdopodobniej będziesz mógł uzyskać świadczenie socjalne.

W przypadku wypadku w pracy lub choroby zawodowej, poszkodowani w Irlandii mają dostęp do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych Occupational Injuries Benefits. Jednym z przysługujących Ci świadczeń jest zasiłek Injury Benefit.

Injury Benefit, czyli zasiłek z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej w Irlandii

Jest on wypłacany jest w przypadku kiedy nie jesteś zdolny do pracy przez dłużej niż 6 dni. Zasiłek przysługuje maksymalnie przez okres 26 tygodni od daty wypadku lub wykrycia choroby zawodowej. Należy złożyć podanie o zasiłek w ciągu 21 dni od wypadku, lub diagnozy. Płatności dokonywane są raz w tygodniu. Obecnie jest to kwota €193.00 tygodniowo. Jeżeli w wyniku wypadku lub powstałej choroby zawodowej utraciłeś sprawność fizyczną, zanim Twój zasiłek Injury Benefit skończy się, możesz również postarać się o zasiłek z tytułu inwalidztwa wskutek pracy, czyli Disablement Benefit (będziemy o tym pisać wkrótce). Jeżeli po upływie 26 tygodni nadal nie wróciłeś w pełni do zdrowia, możesz przejść na zasiłek chorobowy Illness Benefit (jednakże do tego zasiłku musisz mieć uzbieraną określoną ilość składek PRSI), lub dodatek Disability Allowance.  Od zasiłku Injury Benefit będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy.

Zasiłek po wypadku w pracy w Irlandii nawet dla tych, którzy nie przepracowali pełnego roku

W przeciwieństwie do zasiłku Illness Benefit, żeby zakwalifikować się na zasiłek Injury Benefit nie musisz mieć opłaconej określonej ilości składek PRSI. Jeżeli zostałeś zatrudniony i ucierpiałeś w wypadku w pracy, otrzymasz pomoc socjalną. Uwaga: Niestety osoby będące w samozatrudnieniu nie kwalifikują się na uzyskanie Injry Benefit.

Pamiętaj, że jeżeli ucierpiałeś w skutek wypadku w pracy w Irlandii, który zdarzył się z winy innego pracownika, lub zaniedbania ze strony pracodawcy – przysługuje Ci odszkodowanie za ból i cierpienie, zwrot kosztów leczenia oraz zwrot utraty zarobków w okresie w którym, z powodu wypadku, nie byłeś zdolny do pracy. Skontaktuj się z nami po bezpłatną poradę i dowiedz się co i ile Ci się należy.

Uzyskaj odszkodowanie w 3 prostych krokach

UCIERPIAŁEŚ W WYPADKU

ZGŁOŚ TO DO NAS

ODBIERZ NALEŻNE PIENIĄDZE

KONTAKT TELEFONICZNY

+353 1 254 2006

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Pomagamy poszkodowanym na terenie całej Irlandii

Przytrafił Ci się wypadek w Irlandii nie z własnej winy? Nieważne, czy mieszkasz w Dublinie, Cork, lub w Sligo. Reprezentujemy klientów na terenie całej Irlandii oraz tych, którzy na stałe przebywają w Polsce.

Kontakt