fbpx

IRLANDIA – Odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej

W Irlandii pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci bezpieczne i zdrowe środowisko pracy. Oznacza to zapobieganie oczywistym przyczynom wypadków, upewniając się, iż masz wystarczającą ilość ciepła, światła i wentylacji do pracy, oraz podejmując odpowiednie środki ostrożności w celu chronienia Cię przed powstaniem choroby zawodowej. Jeżeli nie zapewniono Ci odpowiednio bezpiecznego środowiska pracy i odbiło się to na Twoim zdrowiu – masz prawo starać się o odszkodowanie. 

Wypadki przy pracy są stosunkowo łatwe do udowodnienia, ponieważ jest wtedy mowa o konkretnym zdarzeniu, które można wyraźnie powiązać z uszczerbkiem na zdrowiu. Jednakże, dochodzenie odszkodowania za chorobę nabytą w pracy jest bardziej skomplikowane, gdyż zazwyczaj musi upłynąć trochę czasu zanim osoba poszkodowana powiąże przyczynę swojego uszczerbku na zdrowiu z wykonywaną pracą.

Jakie są najczęstsze przyczyny choroby zawodowej w Irlandii?

  • Powtarzanie ciągle tych samych ruchów przez kilka godzin dziennie, np. przy linii produkcyjnej, w rzeźni, lub podczas pracy koparką.
  • Bycie narażonym na nieustanny hałas.
  • Bycie narażonym na szkodliwe substancje chemiczne, w tym ich opary.
  • Nieustanne przeciążanie kręgosłupa i innych części ciała.

Jakie są najczęstsze skutki choroby zawodowej w Irlandii? 

  • Uszkodzenie słuchu spowodowane pracą w środowisku natężonego hałasu. Jeśli pracujesz w środowisku, gdzie trudno jest usłyszeć kogoś z odległości o około 2 metrów, wówczas może to oznaczać nadmierny poziom hałasu w miejscu pracy.
  • Urazy spowodowane przez wykonywanie regularnie powtarzających się czynności, takich jak np. obsługiwanie koparki.
  • Astma zawodowa, spowodowana np. dłuższym przebywaniem w zakurzonym pomieszczeniu, lub w piekarni, gdzie mąka nieustannie unosi się w powietrzu i brak jest odpowiedniej wentylacji.
  • Zapalenie skóry spowodowane stałym kontaktem w pracy z substancją chemiczną lub jej oparami.
  • Zespół wibracyjny z objawami Reynauda (tzw. „Vibration white finger”) powstały w wyniku korzystania w pracy z elektronarzędzi.
  • Stres zawodowy – rodzaj zaburzenia psychicznego spowodowany narażeniem na zbyt intensywny stres w miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek upewnić się, że pracownik nie jest wystawiany na nadmierny stres w pracy.

Co zrobić, jeśli uważasz, że cierpisz na chorobę zawodową?

Jeżeli uważasz, iż masz dolegliwości spowodowane przez złe warunki pracy, zalecane kroki są bardzo podobne do tych, które poczyniłbyś mając wypadek w pracy w Irlandii:

1. Idź do lekarza najszybciej jak to możliwe.
2. Zgłosić objawy do swojego przełożonego.
4. Zacznij prowadzić dziennik, zapisując wszystko co uważasz, iż jest związane z Twoim stanem zdrowia – dlaczego uważasz że dane objawy są związane z warunkami pracy itp. Objawy natury psychologicznej, w tym stres, nieprzespane noce, wahania nastroju, powinny również zostać odnotowane.
6. Skontaktuj się z prawnikiem, który zbada Twoją sytuację i doradzi Ci, czy należą Ci się pieniądze.

Ile mam czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie za chorobę zawodową w Irlandii?

Należy pamiętać, iż istnieje pewien limit czasowy, w którym można wnieść roszczenie o odszkodowanie w Irlandii. Dla spraw związanych z chorobą zawodową limit ten wynosi 2 lata od dnia, w którym zdałeś sobie sprawę z tego, że Twoja choroba związana jest z naturą wykonywanej pracy.

Jeżeli  doznałeś uszczerbku na zdrowiu w skutek natury wykonywanej pracy w Irlandii, masz prawo otrzymać należne Ci odszkodowanie. Skontaktuj się z nami po bezpłatną poradę, a nasi prawnicy powiedzą Ci, jakiego odszkodowania możesz dochodzić.

Uzyskaj odszkodowanie w 3 prostych krokach

UCIERPIAŁEŚ W WYPADKU

ZGŁOŚ TO DO NAS

ODBIERZ NALEŻNE PIENIĄDZE

KONTAKT TELEFONICZNY

+353 1 254 2006

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Pomagamy poszkodowanym na terenie całej Irlandii

Przytrafił Ci się wypadek w Irlandii nie z własnej winy? Nieważne, czy mieszkasz w Dublinie, Cork, lub w Sligo. Reprezentujemy klientów na terenie całej Irlandii oraz tych, którzy na stałe przebywają w Polsce.

Kontakt