fbpx

IRLANDIA – Odszkodowanie za wypadek podczas podróży samolotem

Jeżeli podczas podróży samolotem doszło do nieszczęśliwego wypadku, który zdarzył się nie z Twojej winy, a w skutek którego doznałeś uszczerbku na zdrowiu – należą Ci się pieniądze.

Przepisy Konwencji Montrealskiej z 1999 roku, mówią o tym, że przewoźnik lotniczy ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone pasażerom przebywającym na pokładzie samolotu, jednakże dotyczy to również sytuacji kiedy pasażer doznał uszczerbku na zdrowiu podczas wchodzenia lub opuszczania pokładu samolotu.

Wypadki chodzą po ludziach i o nieszczęśliwe zdarzenie nie jest trudno. Najczęściej wypadki przytrafiają się pasażerom z powodu:

 • Poślizgnięcia i potknięcia na pokładzie samolotu,
 • Przedmiotów wypadających ze schowków bagażowych,
 • Poparzenia gorącymi napojami, lub jedzeniem.
 • Niespodziewanych turbulencji na skutek których pasażer odczuł duży stres, a czasami traumę.

Irlandia – Co zrobić w razie wypadku w samolocie?

Jeżeli przytrafił Ci się wypadek podczas podróży samolotem, powinieneś najpierw poprosić o pomoc medyczną. Każda stewardessa ma obowiązek być przeszkoloną do udzielenia pierwszej pomocy. Po wylądowaniu czym prędzej zgłoś się do swojego lekarza, lub na pogotowie jeżeli wymaga tego Twój stan zdrowia.

Zaistniały wypadek należy zgłosić personelowi na pokładzie samolotu. Możesz wtedy zostać poproszony o wypełnienie raportu wypadkowego, który stanowi dowód zaistniałej sytuacji. Jeżeli Twój stan zdrowia Ci na to pozwoli:

 • zrób zdjęcia obrażeń oraz miejsca zdarzenia,
 • zanotuj dane osobowe i kontaktowe personelu oraz świadków,
 • zachowaj kopię dokumentów podróżnych wskazujących datę oraz numer odbywanego lotu,
 • zgłoś się do nas po pomoc prawną, a my podejmiemy za Ciebie właściwe działania w celu uzyskania należnego Ci odszkodowania.

Jakie odszkodowanie przysługuje mi za wypadek w samolocie?

Z tytułu wypadku podczas podróży samolotem, masz prawo do odszkodowania za następujące:

 • Szkody zwyczajne: są to szkody poniesione z tytułu uszczerbku na zdrowiu, takie jak ból, cierpienie, obrażenia cielesne oraz uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Zgodnie z przepisami Konwencji Montrealskiej z 1999 r., o odszkodowanie mają prawo starać się nie tylko pasażerowie, którzy doznali obrażeń cielesnych, lecz także Ci, którzy w skutek wypadku samolotowego doznali urazu psychicznego.

Uwaga: Jeżeli doznałeś uszczerbku na zdrowiu podczas podróży samolotem, a kwota Twojego roszczenia nie przekracza 120 tyś. euro, nie masz obowiązku udowodnienia liniom lotniczym ich zaniedbania (jak jest to w przypadku np. wypadku w pracy w Irlandii), z powodu którego doszło do wypadku – firma lotnicza jest zobowiązana do wypłaty odszkodowania.  

 • Szkody szczególne: bieżące wydatki i straty poniesione w wyniku wypadku, np. rachunki medyczne, utrata zarobków z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe koszty podróży, itp.
 • Szkody materialne: np. uszkodzenie bagażu osobistego.

Jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat ucierpiałeś w skutek wypadku w samolocie, masz prawo otrzymać należne Ci odszkodowanie. Skontaktuj się z nami po bezpłatną poradę, a nasi prawnicy powiedzą Ci, jakiego odszkodowania możesz dochodzić.

Uzyskaj odszkodowanie w 3 prostych krokach

UCIERPIAŁEŚ W WYPADKU

ZGŁOŚ TO DO NAS

ODBIERZ NALEŻNE PIENIĄDZE

KONTAKT TELEFONICZNY

+353 1 254 2006

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Pomagamy poszkodowanym na terenie całej Irlandii

Przytrafił Ci się wypadek w Irlandii nie z własnej winy? Nieważne, czy mieszkasz w Dublinie, Cork, lub w Sligo. Reprezentujemy klientów na terenie całej Irlandii oraz tych, którzy na stałe przebywają w Polsce.

Kontakt